EkonomiGıdaGüncelTarım

Karaman’da erkenci elma hasadı başladı

Karaman'da "Yaz elması" olarak da bilinen erkenci elma hasadı, sezonuna üreticisini memnun ederek başladı.

Türkiye’nin elma deposu kentlerinden olan Karaman’da “Yaz elması” olarak da bilinen erkenci elma hasadı, sezonuna üreticisini memnun ederek başladı.

Yaz elmasının toplanmaya başlaması nedeniyle hasat yapılan bahçelerde incelemelerde bulunan Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, üreticiye bol kazançlı bir sezon geçirmeleri temennisinde bulundu. Bayram, 12 milyonun üzerindeki ağaç sayısı ile Karaman’ın bugün Türkiye birincisi olduğunu ifade ederek, “Yaz elması olarak bilinen erkenci elma hasadımız bu ayın 15’i itibarıyla başlamış bulunmaktadır. Üretim olarak baktığımızda ise ilimiz 580 bin ton üretimle ikinci sıradadır” dedi.

Karaman ili elma tarımı için ekolojik şartların oldukça uygun olduğu illerimizden birisi olup ticari anlamda elma üretiminin 1950’li yıllarda başladığı ifade edilmektedir. Elde edilebilen resmi kayıtlara göre, Karaman’da 1955 yılında 30 hektar kapama elma bahçesi kurulmuş olup 2014 yılında 20797 hektara yükseldiği görülmektedir. İlde çöğür anacı üzerine aşılı Starking Delicious, Golden Delicious ve Amasya çeşitleri ile başlayan elma yetiştiriciliğinde 1980-1985 yılları arasında çöğür üzerine aşılı spur çeşitlerle kapama elma bahçeleri kurulmaya başlanmıştır. 1990-1995 yıllarında MM106 (yarı bodur) ve MM111 klon anaçları üzerine aşılı spur çeşitlerin yetiştiriciliğine, 2000 yılından sonra da M9 anacı (bodur) üzerine aşılı çeşitlerin yetiştiriciliğine başlanmış ve halen ağırlıklı olarak M9 ve MM106 anaçları üzerine aşılı çeşitler ile bahçe tesislerine devam edilmektedir.

Kaynak
İHA
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
X